İstanbul Mimari Modelleme ve Maket Fiyatları

Bildiğimiz gibi artık İstanbul mimari maket projeleri konusunda çok fazla hizmet ihtiyacı duyan şehirlerden birisi. Maketler, artık sanal ortamdaki projelerin görsel olarak son derece pratik ve bir o kadar da profesyonel şekilde hazırlanmasına müteakip ortaya çıkan son derece gelişmiş bir hizmet kolu haline geldi.

Firma olarak sektörümüzün kısa zaman içerisinde fark yaratan markalarından birisi olma yolunda somut adımlar attık. Özellikle modelleme kısmından tutun da maketleştirme konusunda da en kaliteli malzeme ve uzun süre dayanıklılık garantisi ile sınıfımızın en iyi, en kaliteli ve en uygun fiyat politikası ile hareket eden firmalarından birisi olduk.

İstanbul 3D Mimari Modelleme Fiyatları

3D modelleme, bildiğimiz gibi modern mimari projelerinin ya da kamu projelerinin günümüzde olmazsa olmaz yöntemlerinden birisi olarak da dikkatleri çekiyor. Modelleme yazılımları kullanarak mimarlık ofisinden çıkan projeleri en profesyonel şekilde dijital ortama uyarlıyoruz ve bu uyarlama, aslında maketleştirmenin de en önemli safhası oluyor.

3D mimari modelleme fiyatları, genel olarak projenin kapsamına ve zorluğuna göre değişim gösterir. Proje ne kadar büyük ise sanal ortamdaki işimiz de bir o kadar büyük olacağından dolayı fiyatlar bu gibi standartlar göz önüne alınarak değişim gösterebilir. Kesin bir fiyat vermek, piyasa ile alakalı olarak sizleri yanıltmak olacaktır.

İstanbul 3D Mimari Maket Fiyatları

Maket yapımından önce genellikle projenin 3D modelleme haline getirilmiş şeklini görmemiz son derece önemlidir. Bu görselleştirme, aslında projenin tam anlamı ile görselliğini bizlere dijital olarak yansıtacağından dolayı firmamız genellikle bu projeyi dikkate alarak hareket edecek ve maketleştirme çalışmasını gerçekleştirecektir.

İstanbul mimari maketleştirme fiyatları ile alakalı olarak da sürekli değişen bir sektör söz konusu olmak ile birlikte projenin büyüklüğü, kullanılacak malzemelerin belirlenmesine müteakip olarak izlenecek yol haritası bu anlamda olmazsa olmaz fiyat belirleyici etkenlerden birisi olarak da dikkatleri çekiyor demek yanlış olmaz sanırım. Firmamız, bu anlamda siz değerli müşterilerine EN İYİ FİYAT GARANTİSİ sunuyor ve kalitenin de en uygun fiyatlı haline erişmenizi sağlıyor.

İstanbul 3D Görselleştirme Şirketi

Şirketimiz, gelişen teknolojiye ve çağın gereksinimlerine her anlamda uygunluk gösterebilmek adına kendisini sürekli revize ederek daha modern, daha kapsamlı çalışmalar yürütmeyi amaç ediniyor. Hal böyle olunca 3D görselleştirme hizmetleri ile alakalı olarak gereksinimleriniz için yine en iyi çözümleri firma olarak sizlere sunuyoruz.

Görselleştirme sistemleri ile alakalı olarak yakın zaman içerisinde firmamızın izlemiş olduğu hizmet kapsamını sizlere sunacak ve fikir sahibi olabilmeniz için yine elimizden gelenin en iyisini yapacağız.

Maket Bina Nedir? Nasıl Yapılır?

Son dönemlerin internet üzerinde en çok araştırılan konularından birisi olarak dikkatleri çeken maket bina konusu üzerinde duracağız. Bildiğimiz gibi artık projelerin olmazsa olmazlarından birisi olarak dikkatleri üzerine çeken sunumlar, beraberinde çok daha yenilikçi seçeneklerin ortaya çıkmasına sebebiyet verdi ve hali ile sektörde farklılıklar meydana geldi.

Mimari maket ismini de verdiğimiz bu sistem, zaman içerisinde sunumların olmazsa olmazlarından birisi haline geldiğinden dolayı fark yarattı. Türkiye genelinde özellikle bu anlamda sunulan seçeneklerin niteliği de çok iyi sonuçlar doğurdu. Şimdi sizlere maket binalar hakkında bilgiler verecek ve hizmetimiz hakkında daha net bilgi sahibi olmanıza da yardımcı olacağız.

Maket Bina Nedir?

Maket bina, adından da anlayabileceğiniz üzere yapı projelerinin 3D olarak makete dönüştürülmüş hali diyebiliriz. Günümüz modern mimari sistemlerinin gelişmesi ile birlikte önceden satışların başlamasına müteakip insanların görsel anlamda daha net bir şekilde bilgi sahibi olması açısından maket binaların önemi çok daha fazla arttı. Doğrudan en gerçek örnek olarak da niteleyebiliriz.

Maket binaların yapımında doğrudan 3D modelleme kullanılarak gerçeğe %95 en yakın seçenekler üzerinde dururuz. Üretimi yaparken en kaliteli malzemeleri kullanır ve modellemeye göre en net şekilde hareket ederiz. Mimarlık ofislerinden çıkan projeleriniz, istemeniz durumunda tarafımızdan 3D modelleme programları ile son haline getirilerek makete dönüştürülebilir.

Maket Bina Nasıl Yapılır?

Maket bina yapımında önceliğimiz, kaliteli bir şekilde hazırlanmış olan 3D mimari modelleme projesini dikkate almak olacaktır. Modellemeyi incelediğimizde tüm ölçüler de dikkate alınarak en kısa süre içerisinde birebir en yakın görüntüsünü 3D olarak en kaliteli şekilde firma olarak hazırlarız. Genel olarak izlediğimiz aşamalar aşağıdaki gibidir;

 1. Mimarlık ofisinden çıkan proje ile alakalı tüm detayları ve çizimleri alırız.
 2. Talep etmeniz durumunda 3D modelleme işlemini dahi firma olarak en kaliteli programlar ile biz gerçekleştiriyoruz. Ancak farklı bir firma ile bu anlamda çalışma yürüttü iseniz 3D modelleme dosyasını da eksiksiz bir şekilde talep ediyoruz.
 3. Modelleme üzerinde ki bütün detayları en ince ayrıntısına varana kadar inceliyor, ihtiyacımız olan tüm malzemelerin listesini çıkarıyoruz.
 4. Projenin meydana getirilebilmesi için en kaliteli malzemeleri listeliyor, hazırlık aşamasından sonra maketi en gerçekçi hali ile 3D görüntüsüne ulaşacak şekilde hazırlıyoruz.

Firmamız, 3D mimari maket sistemleri konusunda 365 derecelik hizmeti ile her alanda en uygun fiyat seçeneklerini sizlere sunarak yanınızda olmaya devam ediyor. Mimari maket projesinin çok kısa bir zaman dilimi içerisinde oluşturulabilmesi için eksiksiz bir şekilde taleplerimizin yerine getirilmesi durumunda İstanbul mimari maket firmaları içerisinde en güveniliri ile çalıştığınızı net bir şekilde deneyim edebilme şansına da erişeceksiniz.

3D Mimari Modelleme

3D Mimari Modelleme Nedir? Nasıl Yapılır?

Mimari maket sektöründe olmazsa olmazlardan birisi ve aşamaların ilki olan 3D mimari modelleme konusu üstünde duracağız. Bilgisayar sistemlerinin gelişimi ve 3 boyutlu seçeneklerin de ortaya çıkması ile birlikte sektörel bazda işimiz çok daha profesyonelleştiği gibi çok daha emek isteyen bir hale geldi diyebiliriz.

3D modelleme, günümüz mimari projelerinin olmazsa olmazlarından birisidir. Artık projeler, daha yapımı başlamadan satışa çıktığından dolayı gerek dijital ortamda hazırlanan projeler ile sunum, gerekse mimari maket sunumu olarak ön plana çıkan seçeneklerden birisi haline geldi. Tabi ki bu işin kapsamı ile alakalı olarak da bilgi sahibi olmanızı istiyoruz.

İstanbul 3D modelleme firmaları içerisinde kısa zaman içerisinde farkımızı ortaya koyduk ve sizleri teknik anlamda da bilgilendirmek istiyoruz. Profesyonel modelleme uzmanları ile çalışıyor, son teknoloji bilgisayarlarımız ile önce dijital olarak modelliyor, sonrasında makete dökerek elle tutulur mükemmel projeler geliştiriyoruz. Sektörümüzde fark yaratmaya devam ediyor, ihtiyaçlarınıza profesyonel çözümler üretiyoruz.

3D Modelleme Nedir?

3D modelleme, ileri teknoloji 3D destekli bilgisayar yazılımları kullanarak canlı ve cansız olmak üzere bütün nesnelerin üç boyutlu olacak şekilde dijital ortamda yeniden çizilmesi ve matematiksel şekilde modellemeye aktarılması işlemidir. Genellikle bu gibi çalışmalar için profesyonel anlamda program kullanımını bilen modelleme uzmanlarının çalıştırılması gerektiğini hatırlatalım.

3D modelleme işlemlerinde kullanılan programlar da bellidir. Türkiye genelinde genellikle yaygın olarak kullanılan 3D modelleme programları aşağıdaki gibi listelenebilir;

 1. 3DS Max
 2. Vue
 3. AutoCAD
 4. Google SketchUp Pro
 5. CADopia Professional
 6. SolidWorks
 7. Maya
 8. Cinema 4D

Gibi programlar, 3D modelleme yapma performansı en iyi programlardır. Ancak günümüzde profesyonel anlamda en iyi projeleri geliştirebilmek adına mimari alanda da 3DS Max ve AutoCAD tercih edilir.

3D Modelleme Nasıl Yapılır?

3D mimari modelleme için genel olarak elimizde, mimarların çizmiş olduğu projelerin olması gerekiyor.

 1. Projeyi aldığımız an itibari ile ölçülerine, iç ve dış mimari detaylarına dikkat ederek analiz yapıyoruz.
 2. Analizlerimizin akabinde yukarıda da belirtmiş olduğumuz profesyonel modelleme araçlarını kullanarak ölçüleri de asla kaçırmaksızın proje çizimini dijital ortama aktarıyoruz.
 3. Çizim yaparken en ufak bir detayı dahi kaçırmamaya özen gösteriyoruz. Görsellik açısından da yanlışlık olmaması adına proje için sürekli çizimi yapan uzmanlar ile etkileşimde oluyoruz.
 4. Son olarak projemizi her şekilde hazırladıktan sonra render işlemine geçebiliyoruz.

Dilerseniz başka bir şirket tarafından yapılmış olan mimari 3D modelleme çalışmalarınızı da bize getirdiğinizde mimari makete dönüştürme konusunda da yine ihtiyacınız olan profesyonel, güvenilir ve en uygun fiyatlı hizmeti sizlere sunma yolunda somut adımlar atıyoruz.

Mimari Maket Malzemeleri

Mimari Maket Malzemeleri Nelerdir?

Bildiğimiz gibi günümüzde mimari maket üzerine yapılan çalışmalar fazlası ile ön plana çıkmaya başladı. Sektör her geçen gün biraz daha genişliyor ve hal böyle olunca gereksinimlere yönelik çözümler üretmek zorunluluğu artıyor. Firma olarak bu anlamda bizlerde en iyi çözümleri üretebilmek adına var gücümüz ile çalışmaya devam ediyoruz.

Yapı sektörünün gelişimine müteakip olarak modern sunumlar, bildiğimiz gibi olmazsa olmaz duruma geldi. Bireysel, kurumsal ya da kamusal bütün yapıların proje çizim aşamalarının ardından kısa süre içerisinde mimari maketleri de hazırlanarak bu anlamda somut bir görüntü elde edilme çabası içerisine giriliyor ki bu anlamda da en güvenilir firmalardan birisi durumundayız.

İstanbul mimari maket firmaları dediğiniz zaman akla ilk gelen seçeneklerden birisi olarak sizleri bu sürecin hemen hemen her aşaması ile ilgili bilgilendirmenin görevimiz olduğunu düşünüyoruz. Mimari maket malzemeleri dediğimiz zaman aslında çok geniş kapsamlı bir konuya parmak basmış oluyoruz. Öyle ki sizlerin de detayları iyi bilmeniz gerektiğine inanıyoruz.

Mimari Maket Hazırlamak için Gerekli Olan Demirbaş Malzemeler

Mimari maketler, her ne olursa olsun dijital ortamdaki görüntüyü birebir proje olarak yansıtmak zorundadır. Hal böyle olunca malzemenin kaliteli olması ve işleme safhasında da profesyonel ellerin çalışması yine olmazsa olmazlardan birisi olarak ciddi anlamda ön plana çıkıyor. Mimari maket çalışmalarımızda kullandığımız başlıca malzemeleri inceleyecek olursak;

 1. Enjeksiyon kaplama ya da vakum kaplama polysytrene maketler tercih ediyoruz.
 2. Yapıştırıcılar ile fazlası ile ilişkili olduğumuzdan dolayı yapıştırıcı seçimine dikkat ediyoruz. Genel olarak epoxy, cyanoacylat, poly vinyl asetat (PVA) olmak üzere yapıştırıcı ürünleri tercih ediyoruz.
 3. Kesiciler yine bu aşamada önemlidir. Maketlerin parçalarını hazırladıktan sonra kesimlerini en düzgün şekilde gerçekleştirmek için maket bıçakları birebir. Bunun dışında yan keski ve testere gibi malzemeleri de kullanıyoruz.
 4. Zımparalar, görünümü kusursuzlaştırmak ve teması en hassas şekli ile hissetmenizi sağlamak için olmazsa olmaz parçalarımızdan birisidir.
 5. Eğe, malzemeyi en düzgün haline getirmek ve düzgün olarak şekillendirmek için olmazsa olmazlardan.
 6. Macunlar, yine bu aşamada en çok kullandığımız seçeneklerden birisidir. Genel olarak epoxy, oto tamir macunları gibi macun tiplerini özellikle tercih ediyoruz ki daha sağlam bir proje ortaya çıksın.
 7. Boyalar yine olmazsa olmazlardan. Maketi boyayarak görselleştirmek için enamel boya, akrilik boya, sulu ya da yağlı boya gibi ürünleri kullanarak amacımıza en kaliteli şekilde ulaşıyoruz.

Genel itibari ile kullandığımız malzemelerin maksimum kalite ve dayanıklılıkta olmasına özen gösteriyoruz. Bununla birlikte her geliştirdiğimiz mimari maket çalışmasının uzun süre dayanıklı ve kendi kendini temizleyebilir özelliğe olmasına dikkat ediyoruz.

İstanbul mimari maket fiyatları ile alakalı da araştırma yapmayı artık bırakın. Bizimle iletişime geçerek bu anlamda en kaliteli seçenekleri değerlendirme şansına sahip olun.

İstanbul Mimari Maket İle Anında Maketler

İstanbul mimar maket firması , herhangi bir bina, park, ev, bahçe, okul, alışveriş merkezi ya da stadyum olması fark etmeksizin tasarlanacak olan binanın yapımına karar verilmeden önce tasarının proje haline getirilmesi ve bina tasarımını yaparak sizler için en kısa sürede tamamlamaktadır. Bu maketler yalnızca alışveriş merkezleri, stadyumlar ya da herhangi bir bina için yapılmamaktadır. Toplu olarak yapılmakta olan yaşam alanları ve diğer merkezler de mimar maketi olarak sayılmaktadır.

 

Mimari maketler hazırlanırken genel olarak çizimi yapılan tasarıma bire bir aynı olarak yapılır ve oluşabilecek olan her türlü hata da göz önüne alınır ve incelenir. Mimari maketlerde projede kullanılan ölçülere tam olarak dikkat edilir ve aynı şekilde uygulanır. Yine bu mimari maketlerde binanın ya da tasarının yapılmasında kullanılacak olan malzemeler kullanılarak yapılır. Binaların ya da tasarıların gerçekten yapılması kadar maketlerin yapılması da dikkat, özen ve işçilik istemektedir. Sizler için İstanbul mimari maket firması  tüm bu detayları düşünmektedir.

 

Günümüzde çok fazla yaygın olarak kullanılmakta olan bu mimari maket yöntemlerinin hazırlanma ve yapım süresi yaklaşık olarak 2 ya da 3 aydır. Bu mimari maketler tasarım halinde bulunan binaların çok daha önceden satılmasına yardımcı olmaktadır. Mimari maketler sayesinde bina müşterileri tasarım halindeki yapıların arazisinden şekline, toprağın yapısından binanın iç tasarımına kullanılacak olan her şeyi detaylı olarak görüp, öğrenebilmektedir. Öncelikli olarak el ile tasarlanmakta olan mimari maketler daha sonra ise 3D yazıcılar ve benzeri makineler yardımı ile tamamlanmaktadır. Bu konuda yılların verdiği tecrübe ile adeta harikalar yaratmakta olan mimaridizayn, müşterilerinin de güvenini kazanmayı başarmıştır. Sizler de mimaridizayn.com sitesinden her türlü mimar maketlerine kolaylık ile ve hızla ulaşabilirsiniz.

 

İstanbul Mimari Maket firması : Mimari maketlerin tasarımı, uygulanması ve yapımı

 

Mimari maketlerin üretimi mimaridiyazn.com sitesinde ve İstanbul mimari maket firması içerisinde genel olarak üç farklı aşamada sınıflandırılmaktadır.  Bu aşamalara bir göz atacak olur isek; ilk aşama arazinin üretimi ve binaların çizimidir. İkinci aşama ise montaj işlemlerinin tamamlanması ve son aşama da tasarımın parçalarının bir araya getirilmesidir. Bu aşamalarda en önemli adım ise hiç şüphesiz arazinin oluşumunu tasarlamak için planlamalar yapılmasıdır. Detaylı ve kaliteli bir çizim için bu aşamalar başarı ile tamamlandıktan sonra arazinin de gerek el ile gerek ise cnc makineleri ile şekillendirilmesi gerekir.

 

Binaların ve tasarımların başarı ile tamamlanması için verilen projenin makinenin kolaylık ile keseceği duruma gelmesi gerekir. Proje son olarak ayrıntılı bir çizim aşamasından geçer ve dikkatli bir şekilde temizledir. En son olarak da duvarlar ve camların da oluşumu tamamlanır. Bu aşamalar tamamen bittikten sonra son dokunuş olarak mimari maket boyanır ve montajları da tamamlanır. Binaların ya da diğer yapıların maket üzerinde arazi yerleştirmesi yapılır. Bu aşamalarda dikkatli olmak kadar işçilik de çok önemlidir.

İstanbul Mimari Maket Yapan Yerler Nerelerdir?

İstanbul mimari maket , bir proje için ortaya çıkartılan, inşa edilecek yapının oranı küçültülerek bire bir yansıtılacak şekilde hazırlanmış maketidir.  Özellikle inşaat sektörünün son yıllardaki gelişiminin geldiği boyut düşünüldüğünde, mimari maketlerin önemi ortaya çıkmaktadır. Mimari maketler, bir projeye başlamadan önce mutlaka gereklidir. Zira projenin detayları mimari makette ortaya çıkar ve projenin nasıl fiiliyata döküleceği maket sayesinde belli olur.

 

Aynı zamanda, ortaya çıkacak yapıyı satın alacak potansiyel müşterilere için de mimari maketler çok önemlidir. Yeni yapılacak evlerden almak isteyen müşteriler, evlerin muhtemel görünümüne maketler sayesinde göz atar.  Özellikle İstanbul’da mimari maket yapan firmaların neresi olduğu bu yüzden çok merak edilmektedir. İnsanların aklına İstanbul mimari maket dendiğinde gelen güvenilir firmalar vardır. Eğer projeniz için bir maket çizdirmeye ihtiyacınız varsa, internet üzerinden veya telefonla rahatlıkla İstanbul mimari maket firmalarına ulaşabilirsiniz.

İstanbul mimari maket

Maket nasıl yapılır ve hangi firmalar maket yapmaktadır?

 

                Maket yaptırmaya ihtiyacı olan ve İstanbul mimari maket firmaları arayan birçok kişinin en çok üzerinde durduğu konu, maketlerinin yapımının ne kadar sürdüğü ve nasıl aşamalardan geçtiğidir. Bir mimari maketin yapımı için bir firmayla anlaştığınızda, ilk olarak maketin üç boyutlu çizimi bilgisayar ortamında yapılır, makete dair en küçük detaylar bile, projeyi birebir yansıtacak şekilde çizilir. Daha sonra proje için kullanılacak malzemeler elde edilir. Malzemelerin tamamı elde edildikten sonra lazer kesme teknolojisinden ve cnc makinelerinden yararlanarak, makette kullanılacak malzemelerin kesimleri yapılır.  Uygun şekilde kesilen malzemeler, firmaların montaj elemanları tarafından birleştirilir. Daha sonra maketin yapımına başlanır. Maketin üzerine konacağı tabla, ana bina ve çatı ayrı ayrı yapılmaya başlanır. Bu kısımların boyanması, detaylandırılması ve nihayetinde birleştirilmesi yapılır.

 

En son olarak, mimari makette dekor görevi görecek figürler olan insan maketleri, ağaç maketleri, yol tabelası ve elektrik direği maketleri de eklenir ve böylece maket tamamlanmış olur. Buradan da anlaşılacağı gibi, mimari maketler, yapım sürecinde dikkati olunması gereken ve tamamen profesyoneller tarafından yapılması gereken maketlerdir. Bu yüzden, İstanbul’da rahatlıkla güvenilebilecek mimari maket yapan firmalar birçok proje sahibi tarafından merak edilmektedir. İstanbul’da, alanında başarılı birçok mimari maket firması bulunmaktadır. <

 

İstanbul Maket ve Model, Kalyon Model, Maketevi Maket Atölyesi, Marmara Maket bunlardan ilk akla gelenlerdir. Bu firmaların ortak özelliği, maketlerin yapımında en son teknolojiden yararlanmaları ve projeye sadık kalmalarıdır. Eğer bir zorunluluktan dolayı makette bir değişikliğe gidilecekse, müşteriyle iletişim kurulur ve durumdan haberdar edilir. Müşteriyle iletişim, mimari maket işinde en az teknik konular kadar önemlidir.  Detaylara dikkat etmeleri de bu güvenilir mimari firmalarının öne çıkan özelliklerinden biridir. Bir mimari maketi diğerlerinden ayıran fark, detayların ne kadar kuvvetli olduğudur. İstanbul’daki bu firmalar detayları oldukça iyi bir şekilde ortaya koymalarıyla da bilinir. İstanbul Maket Atölyesi Olan ve Maket Üreten Sitemiz : Mimari Maket

Mimari Maket Yapımı Hangi Aşamalardan Oluşur?

Geçmişten günümüzde insanlar sürekli olarak gerek barınma gerek diğer ihtiyaçları için binaları ve yapılara ihtiyaç duymuşlardır. Zaman içerisinde teknolojinin giderek ilerlemesi gelişmesi ve değişmesi ile birlikte Mimari açıdan da birçok olumlu yönde gelişme sağlanmıştır. Özellikle son yıllardan itibaren sürekli olarak kullanılmaya başlayan, mimari açıdan adeta yeni bir çığır açmayı başarmış mimari maket uygulamaları hem müşteriler ve alıcılar açısından hem de üretici firmalar ve şirketler açısından oldukça faydalı bir tasarım modelidir.

Herhangi bir bina, park, bahçe, oyun alanı, alışveriş merkezi, okul, iş yeri ya da stadyum tasarımı yapılırken çizimi kesin olarak tamamlanmış ya da inşaatına başlanmış olan projelerin bitmiş halini minik maketler halinde alıcılara ve müşterilere sunulması için üretilmekte olan bu küçük yapılara mimari maketler denilmektedir.

Mimari maketler daha inşaat halinde ya da tasarımı bitmiş olan yapıların ve binaların son halinin müşterilere tanıtılmasında ve satışının yapılmasında oldukça büyük miktarda katkılar sağlamaktadır. Binaların ya da tasarlanmakta olan herhangi bir yapının içeriğini, yapısını, özelliklerini ve içerisinde bulunmakta olan imkanlara kadar kolaylıkla görmenizi ve öğrenmenizi sağlamak amacı ile mimarlar tarafından tasarlanıp dizayn edilmekte olan bu mimari maketler; aynı bir binanın inşaatı gibi büyük işçilik isteyen bir modeldir.

Mimari Maketler Ne Kadar Sürede Yapılır?

Normal şartlarda tasarlanmakta olan herhangi bir mimari maketin yapım aşaması yaklaşık olarak 2 ile 3 ay arasında bir zaman istemesi ile birlikte profesyonellik ve dikkat isteyen bir iştir. Yapımı aşamasında oldukça özen ve dikkat isteyen bu mimari maketler; binaların ya da herhangi bir yapının satışı açısından oldukça önemli olduğu için gerekilen özen verilerek tasarlanmalıdır. Yapımı da oldukça zor olan bu mimari maketlerin isterseniz bir de hep beraber yapım aşamalarını ve yapım aşamasında gerekli olan adımları bir göz atıp, inceleyelim.

 

Mimari Maket Yapımı İçin Gerekli Aşamalar Nelerdir?

 

Öncelikle mimari maket yapımı için gerekli olan ilk aşama hiç şüphesiz tasarlanacak olan binanın boyuna ve yapısına uygun bir zemin seçimi yapmak olacaktır. Mimari maketin yapımında kullanılacak olan malzemeler ve gerekli aletlerin de seçilmesi ile birlikte mimari maket yapımı aşamasına geçilebilir. Daha sonra ise yapılacak olan binanın ya da herhangi bir yapının taslağı incelenir ve bu taslağın ölçülerine uygun olarak bir maket yapmaya başlanır. Ölçekler ve malzemeler de ayarlandıktan sonra tasarımın orijinaline birebir uygun olması için mimari maket çalışmasına başlanır. Çizimler ve tasarlama sürecinin son bulması ile birlikte 3D yazıcılar ve lazerli kesme makineleri aracılığı ile tasarım yavaş yavaş maket haline dönüştürülür. Tasarım mimari maket olarak tamamı ile bittikten daha sonra ise tasarımın daha güzel ve daha dikkat çekici bir hale gelmesi açısından gerekli olan aksesuarlar ve süsler eklenir.

Mimari Maket Yapımı Fiyatları Ne Kadardır?

Özellikle son yıllarda çok daha fazla sıklık ile kullanılmaya başlayan mimari maketler; hem üretici firmalar ve şirketler açısından hem de alıcı olan müşteriler açısından oldukça fayda sağlayan ürünlerdir. Daha önceden ayarlanmış olan ölçeklere ve çizimlere uygun olarak yapılmakta olan mimari maketler de aynı bir bina inşaatı gibi büyük özen ve dikkat istemektedir. İnşaat firmaları için mimari maket yapımı fiyatları çok önemlidir.

Yapımı yaklaşık olarak 2 ile 3 ay arasında süre ile değişmekte olan mimari maketler; tasarlanmakta olan binanın ya da herhangi bir yapının olası problemlerini ve sorunlarını ortaya çıkarmaktadır. Binanın ya da herhangi bir yapının inşaatına başlamadan önce kolaylıkla her durumun görülebilmesini sağlamakta olan bu mimarı maketler; üretici firmalar için olmazsa olmaz haline gelmeyi çoktan başarmış birer küçük tasarımlardır.

 

Mimari maket yapımı fiyatları yaklaşık ne kadardır?

 

Mimari maketler hem üretici firmalar ve şirketler açısından hem de alıcı olan müşteriler tarafından adeta hayati önem taşımaktadır. Yapım aşamasında büyük özen ve işçilik isteyen mimari maketlerin yapımı temelli bir şekilde; yaklaşık olarak 2 buçuk ile 3 ay arasında değişmekte olan bir sürede tamamlanmaktadır. Bunun yanı sıra mimari maket yapımı fiyatları konusundan bahsedecek olur isek;

Mimari maketlerin gerçek anlamda büyük işçilik ve özen istemesinin yanı sıra, sürekli olarak her konuda kullanılmakta olan teknolojik aletlerin aksine büyük ölçüde el emeği gerektiren çalışmalardır. Bu nedene bağlı olarak mimari maketlerin yapımı için de oldukça fazla miktarda paralar harcanmaktadır. Mimari maketlerde kesin bir fiyat belirlemek için yapılacak mimari maketin boyu, yapısı, genişliği ve kullanılacak malzemeler belirlenmelidir.

Her durumda farklı bir fiyat ortaya çıkacağı gibi mimari maketlerin fiyatları günümüz şartları içerisinde genellikle yaklaşık olarak 3 bin lira ile 150 bin lira arasında değişim göstermektedir. Yapılacak olan binanın, bahçenin ya da yapının zorluk derecesine, içerisinde kullanılacak olan detayların ya da kullanılacak olan malzemelerin kalitesine ve ayrıca mimari maketin boyutuna, sayısına ve genişliğine bağlı olarak bu fiyatlar değişim gösterebilmektedir.

 

Mimari maketlerin yapımında yaşanmakta olan fiyat değişimlerinin sebepleri nelerdir?

 

Mimari maketler hem üretici olan firmalar hem de alıcı olan taraflar için oldukça önemli bir görev görmektedir. Alıcılar mimari maketler sayesinde önceden satın alacakları binaları en küçük ayrıntılarına kadar görürken, üretici olan firmalar da yapacakları mimari maketler sayesinde oluşabilecek hataları ve yaşanabilme ihtimali bulunan sorunları kolaylıkla görüp; daha sorun ortaya çıkmadan müdahale edebilirler.

Mimari maketler içerisinde fiyat değişimlerinin sebeplerine bakacak olur isek; öncelikli olarak mimari maket yapımı fiyatları yapımında kullanılacak olan malzemelerin kalitesine ve sayısına göre doğal olarak fiyatlarda değişim yaşanmaktadır. Bunun yanı sıra tasarımı yapılacak olan mimari maketlerin; boyutuna, genişliğine, ölçeklerine ve sayısına göre de fiyat değişimi doğal olarak yaşanabilmektedir.

İnşaat maketi yapımı

İnşaat Maketi Yapımı Hakkında Detaylar – Mimari Maket Atölyesi

İnşaat maketi yapımı Hakkında Detaylarını Sizlerle Paylaşıyoruz…

İnşaat Maketi Nedir ?

 

inşaat maket; park, bahçe, okul, bina, hastahane ve avm gibi yapıların, inşaatına başlanmadan evvel, tüm ayrıntıları ile, sunum yapılacağı kişiler için tasarlanan, ince işçilik gerektiren, sanatsal mini yapılardır. inşaat maketlerde yalnızca yapının kendisi olmamakla birlikte, yapıyı etkileyen tüm çevredeki yaşam alanı da inşaat maket tasarımcısı tarafından ele alınmaktadır. inşaat maketler, yapının ölçeğine bağlı olarak küçültülür ve yapıda kullanılacak malzeme dahil tüm ince ayrıntılara yer verilir.

İnşaat Maket Çeşitleri

 

Topoğrafik maketler, Arazi maketleri, Çevre maketleri, Bahçe maketleri, Yapı maketleri, İç mekan maketleri, Dizayn maketleri,
TOPOĞRAFİK MAKETLER: Proje alanındaki bitki örtüsü ve arazi şartlarını gözlemlemek için hazırlanan maketlerdir.
ARAZİ MAKETLERİ: Arazi şeklinin dağılıkmı engebelimi olup olmadığını ve çevredeki bitki oluşumunu göstermek için hazırlanan maketlerdir.
ÇEVRE MAKETLERİ: Projede belirlenen yeşil alanı, çevre yolları,ormanlık alanı,park alanı gibi yerlerin gösterilmesinde kullanılan maketlerdir.
BAHÇE MAKETLERİ: Gerçeğiyle birebir uyumlu olan toplu açık alanların gösteriminde kullanılan maketlerdir.
YAPI MAKETLERİ: Kullanılan malzemenin, uygulanan tekniğin, projenin aslında var olan detayların birebir yerinde gösterildiği maketlerdir.
İÇ MEKAN MAKETLERİ: Bu tarzdaki maketler mobilya maketleri ile birlikte sunulmakta ve iç mekana ait tüm ayrıntılara yer vermektedir ( zemin, duvar, hol, merdiven boşluğu vs. )
DİZAYN MAKETLERİ: Mobilya malzemelerinin şeklini dokusunu rengini birebir gösteren maketlerdir.

Bizlerin yaptığı mimari maket projelerine buradan göz atabilirsiniz : https://mimaridizayn.com/mimari-maket-projeleri/

İnşaat Maket Teknik Personel Görevleri Nedir ?

 

İnşaat maketi yapımı konusunda teknik personeli her ne kadar mimarın kendisidir diye düşünülse de, günümüzde bu işi sadece mimarlar yapmamaktadır. Küçük işçilik becerisi olan, sanatsal mini eserlerle uğraşmaktan yorulmayan, meraklısı olan herkes bu işi yapabilmektedir.Mimarın tasarladığı bir hastahane olduğu düşünülürse, teknik personeller, bu hastahanenin binası dahil etrafındaki yeşil alan ve çevre yollara kadar tüm ayrıntılara, yapacakları makette yer vermektedir. Tasarlanan bir projenin birebir aynısını küçültülmüş şekilde, her yönüyle görmek, projede yaşanabilecek tüm sıkıntı ve yanlışların önüne de set çekmektedir.Teknik personel işinde ne kadar titiz olursa, projede o kadar kusursuz bir şekilde hayata geçecektir.

 

İnşaat Maket Projeleri Nasıl Yapılır ?

 

İnşaat maketi yapımı teknik personeli, İnşaat maketi yapımı na başlamadan evvel;

1. projedeki ölçülere uygun şekilde küçülterek ölçeklendirme yapılması gerekir.

2. Ölçüler hesaplandıktan sonra çizim kartonlara işlenir.

3. Kartonlara uygulanan çizimler maketin tabanını oluşturan tablaya yapıştırılır.

4. Projedeki tüm ayrıntılar kartona çizilir.

5. Kartona çizile parçalar kesilir.

6. Kesilen her bir parça kullanılacağı alanın şekline göre biçimlendirilir.

7. her bir parça bulunması gereken yere monte edilir.

8. Monte edilen her parça büyük bir titizlikle selüloz boya ile boyanır.

9. Maketi dik tutacak desteklemeler yapılır, balkon,cam kapı,korkuluk vs. yerleştirilir.

10. Çatı kurulumu yapılır.

11. Kurulan çatı özenli ve hassas biçimde boyanır ve monte edilir.

12. Çevre ayrıntılarının her biri özenle hazırlanır ( park, bahçe,yaya yolu, çevre yolu,yeşil alan vs. )

13. Gerçekçiliği arttırmak amaçlı etrafa istenirse insan ağaç ve hayvan gibi figürler yerleştirilir ve projeye son verilir. Önceki zamanlarda ele ve basit bir yöntemle hazırlanan inşaat maketler arık yerini 3d yazıcılara ve lazerle kesim yapabilen makinelere bırakmıştır. Bu teknoloji ile hazırlanan maketler gerçeğiyle çok daha büyük bir uyum yakalamakta sunum ve pazarlamada ise büyük rağbet görmektedir.

Bina Maketi Yapan Yerler Nerelerdir ? | Mimari Maket Atölyesi

Bina Maketi Yapan Yerler : Maketler, günümüz dünyasında teknolojinin giderek gelişmesi, değişmesi ve ilerlemesi ile birlikte neredeyse her alanda kullanılmaya başlanmıştır. Bazı durumlarda hayat kurtarabilen bir özelliğe sahip yapılardır. Maketler genel olarak herhangi bir yapı, bina, ev, park, bahçe, stadyum, alışveriş merkezi ya da okulların kâğıt üzerinde çizilerek tasarlanmış olan taslakların 3 boyutlu hale getirilmesi ile ortaya çıkmaktadır. Maket yapan yerler artık sıkça aranılmaya başlamıştır.

 

Gerçekten sanki bir bina inşaatında çalışıyormuş gibi büyük emek, özen ve işçilik isteyen maketler oldukça uzun zamanlar içerisinde tamamlanmaktadır. Bir maketin günümüz şartları dikkate alındığı taktirde tahmini bitiş süresi yaklaşık olarak 2 ile 3 ay arasında bir sürede değişim göstermektedir. Fakat bu süre bazı detaylara ve faktörlere göre değişim gösterebilmektedir.

 

Bir maketin tamamı ile bitiş süresine etki gösteren en önemli faktörler hiç şüphesiz; maket sayısı, maket büyüklüğü ve maket genişliğidir. Bu faktörlerin değişimine göre maket bitiş süresi 1 yıla kadar çıkabilmektedir. Bunların yanı sıra maket yapan yerler arasında seçim yapılırken de müşteriler ayrıca özen göstermelidir.

Maket yapımı sırasında nelere dikkat edilmesi gerekir?

 

Maketler hem alıcı taraf olan müşteriler için hem de aynı zamanda üretici olan şirketler ve firmalar açısından oldukça büyük öneme sahip küçük tasarımlardır. Kâğıt üzerine çizilerek tasarımı bitmiş olan yapıların ve binaların uygun ölçekler kullanılarak küçültülmesi ile 3 boyutlu olarak tasarımlar ortaya çıkmaktadır. İşte bu tasarımlara bizler maket demekteyiz.

 

Maket yapımı sırasında dikkat edilmesi gereken en önemli özellik hiç şüphesiz kâğıt üzerindeki tasarımın birebir aynı olarak makete uyarlanmasıdır. Maket yapımı sırasında dikkat edilmesi gereken diğer bir özellik ise kesinlikle kaliteli malzeme kullanımıdır. Maketlerin yapımı aşamasında üretici firma ya da şirketler ne kadar kaliteli ürün kullanırsa ortaya çıkan maketler de o kadar kaliteli ve güzel bir görünüme sahip olacaktır.

 

Bina Maketi Yapan yerler nerelerdir?

 

Maketler günümüz dünyasında sahip olduğumuz şartlar ve imkanlar dikkate alındığı zaman özellikle mimari alanda oldukça önemli ve dikkat gerektiren tasarımlardandır. Maketler sayesinde gerçek yapımı daha tamamlanmamış olan tasarımların olası sorunları kolaylık ile görülebilir ve daha ortaya çıkmadan bu sorunlar mimari maketler sayesinde çözülebilmektedir.

 

Maketler oldukça fazla miktarda özen, dikkat ve emek istediği için maket yapımında seçilecek firmalar ve şirketler de özellikle müşteriler açısından büyük özen ile birlikte seçilmektedir.

 

Müşteriler maket yapan yerler arasından hangisi ile çalışacağına kadar verirken zamanında teslim, kaliteli malzemelerin kullanılması ve tasarımın aslı ile birebir aynı olması gibi faktörlere özellikle dikkat etmektedir. Bu yüzden ilgili maket yapan yerler de müşterilerin bu isteklerine önem vererek çalışmalarına devam etmelidir. Hangi şehirde olursanız olun özellikle mimarlık ve mimari dizayn ile uğraştırmakta olan firmalar ve şirketler sayesinde kolaylıkla maket yaptırabilirsiniz.