İnşaat Maketi Projelerimiz ‘in Detayları Aşağıdan İnceleyebilirsiniz.

İnşaat Maketi Projelerimiz ‘den daha önceki projelerimizi Görebilir ve yaptığımız işin kalitesi hakkında fikir sahibi olabilirsiniz.

İnşaat Maket Projelerimiz

 

 

İnşaat Maketi Projelerimiz hakkında detay almak isterseniz bizlerle iletişime geçebilirsiniz. İnşaat Projelerinizi Profesyonel Ekibimiz sizler için en iyi şekilde hazırlayacaklardır. İnşaat Maketi Projelerimiz Son teknoloji kullanarak hazırlanmaktadır. Bir çok firmanın mimari maketlerini ekibimiz tarafından yapılıp teslim edilmiştir. İnşaat Maketi Projelerimiz bölümü sürekli yeni yapılan ve hayata geçirilen projeler eklenmektedir.

 

İnşaat Maketi Yapımı Nasıl Olur ?

İnşaat sektörünün büyük ölçekli işlerinin gerçeğinin hemen hemen aynısı niteliği taşıyan mimari maketler son derece titizlikle tasarlanıp hazırlanmalıdır. Projelere bağlı kalarak minimize edilmiş şeklide tasarımı yapılmalıdır.

Maketler birebir gerçeği niteliği taşıdığı için bu maketler üzerinden pek çok planlama yapılabildiği gibi ön hazırlık ve sunumda da etkili olmaktadır.

Peki, mimari maket yapımı nasıl olur?

1) Öncelikle gerekli materyallerin ve aletlerin bulunduğu atölye tarzı bir yerin olması gerekmektedir.
2) Maketlerin projeleri detaylı bir şekilde incelenmelidir.
3) Ön hazırlık yani fizibilite çalışması yapılıp kullanılacak olan parça sayısı belirlenmelidir.
4) Parçalar küçük boyutlarda olacağı için düzenli ve sıralı bir şekilde sıralanmalı ve numaralandırma yapılmalıdır.
5) Maketin oturtulacağı zemin veya arazi şekline projeye uygun olarak karar verilip tasarlanmalıdır.
6) Maket büyüklüğü göz önüne alınarak zemin için kesimler yapılmalı ve son aşamada kullanılmak üzere bir kenarda bekletilmelidir.
7) Mimari maket yapımı oldukça zahmetli ve dikkat isteyen bir iş olduğu için büyük parçalardan başlanarak kesimler projeye uygun olarak yapılmaya başlanır.
8) Maket için seçilen kartonlara veya farklı materyal ise kısaca kullanılacak malzemeye çizim yapılırken ilk olarak çizim yöntemi belirlenmelidir.
9) Katların yüksekliklerine göre ana kat çizimleri yapılmalıdır.
10) Projede bulunan kapı ve pencere genişlikleri kartonun üzerine çizilir.
11) Çizimler yapılırken daha önceden hazırladığımız çizim kalemleri kullanılmalıdır.
12) Projede bulunan en alt kat ve kısımdan başlanarak çizimler yapılır. En alt kottan yukarı doğru sıralanmalıdır.
13) Projede verilen kapı ve pencere numaraları maket karton üzerinde de aynı olmalıdır. Bu projeye birebir uyulduğunu gösterir.
14) Çizimler yapılırken mutlaka uygun cetvel, gönye ve pergel kullanılmalıdır.
15) Kapı ve pencere çizimleri tamamlandıktan sonra boş kalacak duvar boyları projedeki boyutlara göre çizilmelidir.
16) Her kat aynı ise aynı kapı ve pencere çizimleri kartonlar yapılmalıdır. Farklı ise projedeki ölçülere göre her katın kartona çizimi aktarılır.
17) En son olarak çatı ölçüleri ele alınıp çatının tepe noktasından yanlara doğru açılara belirlenerek çizimi aktarılır.
18) Çizimleri yapılırken silinebilen kalemle yazılma gereği duyulan ek çizgilerin silinmesi unutulmamalıdır.
19) Bütün çizimler tamamlandıktan sonra çizilen parçaları kesme işlemine geçilebilir. İlk başladığımız kısımdan başlarsak planlı bir şekilde ilerlemiş oluruz.
20) Kartona çizdiğimiz maketin tamamını oluşturan parçaların birbirinden ayrılması sağlanmalıdır. Kesme işlemi çeşitli boyutlarda ve işlevler olan maket bıçakları, makaslar ve daha ince kesim yerleri için jiletler kullanılmalıdır.
21) Kesme işlemi yapılırken hata olmaması için yanlarda paylar bırakılması doğru olacaktır.
22) Kesimler yapılırken cetvel ve gönye yardımı alınmalıdır.
23) Boş kalacak olan pencere gibi kısımlar kesimden sonra içleri boşaltılmalıdır. Yani iç kısımları da kesilerek pencere şekli verilmelidir.
24) Bütün kesimler tamamlandıktan sonra parçaların birbirine birleştirilmesi işlemine geçilebilir. Numara sırasına göre parçalar yan yana getirilerek işe başlanır.
25) Birleştirme işlemi için kaliteli yapıştırıcı kullanmak gerekir. Küçük fırçalar yardımı ile yapıştırıcıdan azar azar her bir parçaya sürülür. Yapıştırıcının ne hemen kuruması ne de geç kuruması istenir.
26) Yapıştırıcı sürülen kısım hafifçe bastırılarak yapışması sağlanır. Önce pencere ve kapıların olduğu ana duvarlar birbirine yapıştırılır.
27) Bütün katlar bu şekilde yapıştırıldıktan sonra katlar birbirinin üstüne yapıştırılır.
28) Sonra çatı kısmı en üst kata yapıştırılır ve monte edilmesi sağlanır.
29) Mimari maketimizin son aşaması ise daha önce hazırladığımız zemin veya arazi üzerine yapıştırıcı ile yapıştırılıp oturtulması sağlanmalıdır.
30) Detay olarak belirlenen çevre düzenlemesi çim, otopark ve diğer materyaller yerleştirilmelidir.